Статті

Інвертований кукурудзяний сироп

як підгодівля бджіл.

Питання підгодівлі бджіл викликає палкі дебати серед бджолярів у всьому світі...

БДЖІЛЬНИЦТВО СЛОБОЖАНЩИНИ - 2018

Харкiв, 17-18 лютого 2018 р.

Компанія Біротікс-Ком ТОВ візьме участь у виставці "БДЖІЛЬНИЦТВО СЛОБОЖАНЩИНИ - 2018"...

Бджолярський Круг

Харкiв, 7-8 жовтня 2017 р.

Компанія "Биротикс-Ком" візьме участь в XV Ювілейному Всеукраїнському зібранні пасічників...

ВИСТАВКА

APIMONDIA 2017

Компанія "Біротікс-Ком" ТОВ візьме участь в міжнародній виставці...

Підгодівля бджіл

Підгодівля бджіл перед зимуванням

Кінець серпня - початок вересня є важливим періодом для бджоляра: підготовка бджіл до зимівлі...

Варроатоз бджіл

та заходи щодо зниження його шкодочинності

Варроатоз – інвазійна хвороба бджіл, поширена на всіх материках в місцях інтенсивного ведення бджільництва...

Переваги

корму для бджіл від Ситий Вулик

1. 100% інвертований продукт (в складі глюкоза, фруктоза, природні дисахариди)...

ВИСТАВКА

"БДЖІЛЬНИЦТВО-2017"

11-14 травня 2017 р. ННЦ "Інститут бджільництва імені П.І. Прокоповича" організував...

ВИСТАВКА

Форум Фермерських Технологій - 2017

Компанія "Біротікс-Ком" ТОВ взяла участь у виставці...

APINOSEM

Революційний продукт в бджільництві!

Протягом декількох років компанія Cirast-Dulcofruct...

Інвертований кукурудзяний сироп - як підгодівля бджіл.

Питання підгодівлі бджіл викликає палкі дебати серед бджолярів у всьому світі. Підгодівля може застосовуватися у весняний період для активного зростання і розвитку бджолосімей, стимуляції яйцекладки у матки і, звичайно ж, восени - для створення у вулику достатніх запасів їжі на час зимівлі. Прийнято вважати, що залишати мед у якості корму - один з кращих варіантів підтримки бджоли. Однак в ті періоди, коли запаси нектару не настільки значні внаслідок мізерного медозбору, або в тих місцях, де переважає взяток вересового або падевого меду, виникає необхідність використовувати інші корми.

Це може бути цукровий сироп - давно відомий замінник, який використовували наші діди. Засіб перевірений часом, до того ж найменш витратний спосіб підгодувати бджіл. Бджола, звичайно ж, їсть цей продукт, але при цьому вона зношує свій шлунково-кишковий тракт, переробляючи цукор. Як наслідок, у бджоли знижується імунітет, вона сприйнятлива до хвороб і живе менше. Щоб знизити навантаження на бджолу, цукровий сироп необхідно інвертувати, тобто розщепити прості цукру на фруктозу і глюкозу.

Але навіть інвертований цукровий сироп має ряд істотних недоліків. Один з них невисокий відсоток інвертації, а значить, бджолі як і раніше треба розщеплювати прості цукру для засвоєння цього продукту.

До того ж при інвертації використовують кислоту і весь процес відбувається при дуже високій температурі. Обидва ці фактори негативно позначаються на стані бджолосімей і якості меду. На бджолу згубно впливає низький Ph-фактор сиропу, просто сироп дратує шлунково-кишковий тракт комахи, а висока температура сприяє утворенню в сиропі шкідливої речовини гідроксиметилфурфурола (HMF). Також до недоліків можна віднести короткий термін зберігання і подальша можлива кристалізація у сотах.

У практиці бджільництва багатьох країн, широко практикується часткова, або повна заміна меду кукурудзяним інвертованим сиропом для забезпечення рентабельності пасік, для підгодівлі бджіл внаслідок мізерного медозбору, а також для стимулюючих підгодівель бджолиних сімей з метою прискорення їх росту і розвитку Звернемо увагу на інвертований сироп, який виробляється з крохмалю кукурудзи. В даному продукті не було цукру як вихідної сировини на початку процесу, так і на виході немає простих цукрів, а міститься глюкоза і фруктоза. Даний продукт також неоднозначна панацея.

У минулому, при промисловому виготовленні інвертованого кукурудзяного сиропу використовувався кислотний гідроліз, тобто кип'ятіння розчину крохмалю в присутності хлорної або сірчаної кислот з подальшим видаленням кислоти і нерозчинних залишків.

І, не дивлячись на відсоток інвертації, що наближається до 97%, цей продукт був далекий від досконалості з точки зору бджільництва, так як мав властивість кристалізуватися при незначному зниженні температури повітря та й значення Ph-фактора було не підходящим для бджоли. На сучасному етапі даний спосіб виробництва ще існує, але все більше його замінює більш новаторський спосіб виробництва. На даний час основний метод промислового виготовлення – -двоетапний ферментативний гідроліз, тобто розщеплення крохмалю на глюкозу і фруктозу за допомогою ферментів.

Зауважимо, що кукурудзяний інвертований сироп відрізняється за своїм складом в залежності від того в якій області його застосовують. Для використання в бджільництві рекомендують сироп зі співвідношенням 43-53% глюкози і 44-36% фруктози.

Високий відсоток інвертації, близький до 100%, Ph фактор 4,5-4,6 (що близько до Ph фактору меду) роблять цей продукт практично ідеальною заміною натурального корму. Годування бджіл кукурудзяним інвертованим сиропом не приводить до появи слідів продукту в меді, пилку, прополісу і дозволяє отримувати продукцію вищої якості. Важливо і те, що кукурудзяний інвертований сироп готовий до вживання.

Досить відкрити упаковку і розлити корм по годівницях. Сироп не кристалізується при зберіганні в тарі, і в сотах.

Термін його придатності становить один рік. З недоліків кукурудзяного сиропу - його більш висока ціна у порівнянні з цукром.

М.Хобеєв.

Слідкуйте за новинами, дивіться відео на нашому каналі на YouTube та будьте в курсі всіх новинок і ефективних інструментів для успішного бджоляра.

Разом ми підтримуємо бджільництво!

БДЖІЛЬНИЦТВО СЛОБОЖАНЩИНИ - 2018

БДЖІЛЬНИЦТВО СЛОБОЖАНЩИНИ - 2018Харьков, 17-18 февраля 2018 года

Компанія Біротікс-Ком ТОВ візьме участь у виставці "БДЖІЛЬНИЦТВО СЛОБОЖАНЩИНИ - 2018".

Слідкуйте за новинами, дивіться відео на нашому каналі на YouTube та будьте в курсі всіх новинок і ефективних інструментів для успішного бджоляра.

Разом ми підтримуємо бджільництво!

Бджолярський Круг

Бджолярський Круг

Харкiв, 7-8 жовтня 2017 року

Компанія Біротікс-Ком ТОВ візьме участь у XV Ювілейному Всеукраїнському зібранні пасічників "Бджолярський Круг". Організатор виставки - Рада "Бджолярського Кругу".

Слідкуйте за новинами, дивіться відео на нашому каналі на YouTube та будьте в курсі всіх новинок і ефективних інструментів для успішного бджоляра.

Разом ми підтримуємо бджільництво!

ВЫСТАВКА

APIMONDIA 2017

APIMONDIA 2017, Стамбул, 29 вересня - 4 жовтня 2017 року

Компанія "Біротікс-Ком" ТОВ взяла участь в міжнародній виставці, присвяченій бджільництву, APIMONDIA 2017, яка проходила в Стамбулі з 29 вересня по 4 жовтня 2017 року.

APIMONDIA 2017

Ми представляли, разом з нашим партнером з Румунії, інвертований корм і біостимулятори для бджіл, які допомагають бджолам зберегти здоров'я, а бджолярам збільшити врожай меду до 30%.

Ми також уклали контракти з новими постачальниками на продукцію для бджільництва нового покоління і високої якості.

APIMONDIA 2017

Слідкуйте за новинами, дивіться відео на нашому каналі на YouTube та будьте в курсі всіх новинок і ефективних інструментів для успішного бджоляра.

Товар на складі у м. Одеса.

APIMONDIA 2017
Разом ми підтримуємо бджільництво!

Підгодівля бджіл перед зимуванням

Скачать версию для печати

Кінець серпня - початок вересня є важливим періодом для бджоляра: підготовка бджіл до зимівлі. Після відправки останніх медових рамок на відкачку, чищення і комплектації вуликів для зимівлі, настає час формування кормових резервів. До вибору корму необхідно підійти з відповідальністю, так як від цього залежить те, як бджоли переживуть зиму і в якому стані увійдуть в новий сезон.

Яким повинен бути сироп для бджіл? Живильним, і в той же час легким в засвоєнні, так як зимівля вже є стресом для комах. Він повинен захищати сімейство від ризику виникнення захворювань, зберігати рідкий стан на протязі всієї зимівлі.

Сироп «Ситий Вулик» - 100% інвертований продукт (тобто бджоли не витрачають цінну енергію на засвоєння корму), не містить цукру і кислот, у виробництві використовуються ензими. Високий контроль якості - мінімізується ризик захворювань і виключається бджолине злодійство. Корм не кристалізується в вулику.

Годувати бджіл сиропом «Ситий Вулик» просто!

Ергономічна упаковка в 6 кг економить ваш час - просто залийте сироп в годівницю!

На одну сім'ю (40-50 тисяч бджіл) на зимівлю буде потрібно близько 10-12 кг сиропу.

Так як продукт інвертирований на 100% ензимним методом, він допомагає бджолам пережити зимівлю і захищає від захворювань.

Для додаткової підтримки здоров'я бджіл під час зимівлі, ми пропонуємо Сироп з настойкою Трав «Ситий Вулик з травами». Усе найкраще, зібране в 10 травах (чебрець, ромашка, кропива, м'ята, деревій, звіробій, календула, меліса, базилік, полин), зміцнює імунітет бджіл і допомагає їм прийти в новий сезон сильної сім'єю.

100% інвертований сироп ензимним методом, не містить цукру!

Низький рівень pH - знижує ризик виникнення нозематозу.

Зручно використовувати - просто залийте сироп в годівницю, корм не кристалізується, витримує температури від -15 до + 40°С.

На одну сім'ю (40-50 тисяч бджіл) на зимівлю буде потрібно близько 10-12 кг сиропу.

Революційний продукт в бджільництві - стимулююча добавка для лікування і попередження нозематозу APINOSEM. Добавка APINOSEM використовується ПОЗА сезону збору пилку, для профілактики або лікування нозематозу.

Для попередження нозематозу додайте 200-300 г продукту в звичайний сироп «Ситий Вулик» в пропорції 1:1, один раз в три дні на сім'ю (40-50 тисяч бджіл). Для лікування нозематозу збільште кількість продукту Apinosem до 500 г один раз в три дні на сім'ю.

Також цей продукт ідеально підходить для стимулювання матки в весняний період до початку збору, застосовується в таких же кількостях.

Apinosem не має протипоказань або побічних дій на маток, бджіл або розплід, не призводить до появи слідів продукту в меді, пилку, прополісі.

Ідеальна турбота про здоров'я бджіл!

У зимовий час, коли бджоли з'їли весь сироп, поповніть кормової запас Канді з Тимолом. Коржик вагою в 1 кг можна розрізати навпіл і використовувати в двох вуликах. Упаковка легко розкривається, і Канді кладеться зверху на рами. Корм не твердіє і не тече, кремова консистенція дозволяє бджолам швидко засвоювати продукт. Одного кiлограму корму Кандi зазвичай вистачає на один мiсяць на сім'ю (40-50 тисяч бджіл).

100% інвертований продукт, бджола береже сили для початку сезону збору пилку.

Високий вміст фруктози, не містить цукру.

Містить Тимол - підвищує імунітет бджіл, допомагає в боротьбі з Варроатозом.

Готує здорове сімейство до нового сезону.

Переваги корму «Ситий Вулик», в порівнянні з цукровим сиропом або годуванням медом:
- збільшує збір меду до 30% за сезон,
- знижує ризик захворювання варроатозом і нозематозом,
- покращує стан здоров’я сiмейства бджіл,
- економить час бджоляра - продукт готовий до вживання.

Товар на складі в м. Одеса. Олексій Шавін. Тел.: +380990832008

Разом ми підтримуємо бджільництво!

Варроатоз бджіл

Варроатоз бджіл

Варроатоз бджіл та заходи щодо зниження його шкодочинності

Т.М. Єфіменко, Г.В. Односум

Варроатоз – інвазійна хвороба бджіл, поширена на всіх материках в місцях інтенсивного ведення бджільництва, окрім Австралії та Нової Зеландії. Збудник варроатозу – кліщ Varroa destructor, описаний вперше як Varroa jacobsoni з індійської (воскової) бджоли Apis cerana на острові Ява. Як паразит медоносної бджоли Varroa вперше описаний в 1960-х роках в Китаї, а в 1964 р. – в Приморському краї (за И. А. Акимововым и др., 1993; Кирюшин, 2008). В подальшому паразит поширювався на захід зі швидкістю приблизно 100 км на рік. Сприяли розширенню ареалу паразита кочівлі пасік на значні відстані, продаж бджолопакетів, маток тощо (Попов, 1991).

На території України кліщ варроа був виявлений в 1979 році (И. В. Пилецкая, 1987). До 1983 року він поширився по всій території, і це супроводжувалось масовою загибеллю бджолиних сімей. З 1970-х років почалися активні дослідження морфології та біології кліща варроа (Сальченко, 1965, 1971, 1977; Садов, 1978 а,б, 1980; Ланге, 1976;. Поправко, 1979; Гурьев и др., 1984). Пізніше, коли варроа виявили у країнах західної Європи, США та Південної Америки до досліджень кліща варроа приєднались закордонні дослідники.

Суттєвий вклад в дослідження паразита внесли співробітники відділу акарології Інституту зоології АН УРСР під керівництвом І. А. Акімова. Ними було досліджено життєвий цикл Varroa при паразитуванні на передімагінальних та імагінальних фазах розвитку бджоли, морфологію кліща, поширення, мінливість тощо.

Паразитування кліща варроа – на сьогоднішній день один з основних факторів, який впливає на тривалість життя бджіл та життєздатність бджолосімей. Так С. Н. Нємкова (2003), спостерігала виражену від’ємну кореляцію між кількістю кліщів на бджолі та її життєздатністю. Уражені бджоли мають меншу масу тіла ніж здорові, тривалість їх життя зменшується в 1,4-1,8 рази, значно знижується ступінь розвитку жирового тіла та глоткових залоз (1,3-2,2 рази). В тілі уражених варроатозом бджіл зменшується об’єм гемолімфи, порушується співвідношення фракцій білків, знижується вміст білків з низькою молекулярною масою. Ці зміни корелюють зі змінами у жировому тілі. Патологічні зміни в жировому тілі, на думку дослідників, є однією з основних причин зниження зимостійкості бджіл, вражених варроатозом.

В країнах Європи критичним рівнем, тобто таким, коли бджоли починають гинути, вважається зараження бджіл кліщем в межах 25%, а в країнах СНД – 10%. Суттєва різниця в показниках обумовлена, на думку дослідників, різними кліматичними умовами цих країн, що визначають тривалість зимівлі бджіл (в умовах Західної Європи це 3-4 місяці, в Україні біля 5, в умовах Сибіру – до 7 місяців.

Цикл розвитку кліща тісно приурочений до циклу розвитку медоносної бджоли, що дозволяє паразиту швидко накопичуватись в бджолиній сім’ї. Кліщі осінньої генерації, що зимують на імаго бджіл, живуть на бджолах не менше 6-8 місяців. З появою у бджолиній сім’ї розплоду вони переходять у розплід і починають розмножуватись. Максимальна кількість кліща в бджолиних сім’ях спостерігається у липні – період найбільшої чисельності бджіл в сім’ї.

Кліщі легко передаються від однієї сім’ї до іншої при контакті комах на нектароносах, при крадіжках, блуканні, під час шлюбних польотів, при підсиленні бджіл враженим розплодом тощо.

Сильне враження бджіл кліщем активує інші захворювання, зокрема нозематоз та вірусні паралічі, сприяє розповсюдженню на пасіках бактеріальних, грибкових та вірусних інфекцій.

Заходи оздоровлення бджіл при варроатозі

Оздоровлення бджіл при варроатозі передбачає перед усім зменшення чисельності кліща варроа до безпечного для життя бджіл рівня.

Визначення проценту закліщеності бджолиних сімей кліщем варроа – найважливіша складова заходів з оздоровлення бджіл від варроатозу. З бджолиних сімей відбирають проби бджіл (з 1 кг бджіл приблизно 50 шт.) і визначають процент їх закліщеності за стандартними методиками. Враження бджіл кліщем більше 3 % викликає суттєвий їх відхід і потребує термінового зняття кліща. Враження бджіл кліщем восени більше 10% не гарантує їх виживання навіть за умови обробки бджіл від кліща. Якщо в липні ступінь враження бджіл кліщем менше 1 % обробку від кліща можна відкласти до осені, коли буде відкачано мед (Акимов А.И. и др., 1993). Необхідно зазначити, що при 5-6%-ному враженні бджіл кліщем в сім’ях на початку літа до жовтня чисельність кліщів збільшується у слабких сім’ях до 28%, а у сильних до 20%., тобто кількість кліща збільшується за літо приблизно в 4 рази (Кынчев , 1985).

Умовно заходи оздоровлення бджіл при варроатозі ділять на фізичні, біологічні та хімічні.

З фізичних методів зниження чисельності кліща найбільш широке застосування знайшла термічна обробка бджіл та обпилення бджіл мілко дисперсними речовинами природного походження. Ефект противарроатозної термічної обробки бджіл базується на різній стійкості до підвищених температур бджіл та кліщів, обумовленій різницею в масі тіла паразита та хазяїна. Метод заключається в тому, що бджіл струшують через лійку в спеціальну сітчасту касету, яку поміщають в термокамеру, де бджіл витримують при температурі 47° С протягом 15 хв., або при температурі 45° С – 30 хв. При цьому в камеру має поступати повітря 0,5 м3/хв. Перед висипанням бджіл в касету, матку ізолюють в кліточку. Не рекомендують проводити обробку в період активного медозбору чи загодівлі бджіл цукровим сиропом. Окрім того, не варто проводити термообробку в безобльотний період. Погано переносять термообробку голодні бджоли. Найкращий для термообробки час – осінь, коли в сім’ї відсутній розплід (Комиссар, 1979; Хруст, 1987 та ін.).

До недоліків методів відносять значні затрати праці на лікувальні заходи. Окрім того, кліщі мають здатність набувати стійкості і до підвищених температур, що через декілька обробок зменшує ефективність лікувальних заходів. В даний час термообробка використовується вкрай рідко.

Опудрювання бджіл мілко дисперсними речовинами природного походження. Для цих цілей використовують хвойну муку, цукрову пудру, тальк, крохмаль тощо. Опудрювання бджіл не дозволяє присоскам кліща функціонувати нормально і кліщ відпадає. На дно вулика кладуть міцний папір, змащений вазеліном для контролю за кількістю кліща та його життєздатністю. Метод використовується тими, хто дбає про якість продукції, і особливо виправданий для зняття кліща в липні місяці.

Інші фізичні методи, такі як іонізуюче випромінювання, ультразвук, електрофізичні поля, ультрафіолетові та інфрачервоні промені та ін. поки що є предметом цікавості лише для дослідників, не дивлячись на те, що багато з них показали досить обнадійливі результати. Так, обробка бджіл ультрафіолетовими променями (лампою Q - 400 на відстані 16-34 см від бджіл 10 хвилин) збільшувала їх рухливість, і через 17 годин гинуло 100 % кліщів (Гапонова В.С., Гробов О.Ф., 1978).

З біологічних методів зниження чисельності кліща найбільш широке застосування знайшли зоотехнічні заходи та використання для лікування і оздоровлення бджіл речовин та препаратів природного походження (зокрема рослин з акарицидним ефектом).

До зоотехнічних заходів боротьби з варроатозом можна віднести застосування «біологічних пасток», якими є трутневий розплід, вражений кліщем варроа. Саме останньому кліщ варроа за даними літератури віддає перевагу. Трутневий розплід в 7,2 - 15 раз більше уражається кліщем порівняно з розплодом робочих бджіл. Для цих цілей ідеально може підійти рамка-пастка з трудневою вощиною. Відразу після запечатування комірок рамку з трудневим розплодом видаляють, розпечатують ножем комірки, лялечок з кліщем витрушують на папір. Трудневий розплід може бути використаний для лікування та оздоровлення людей і тварин, а кліщі знищені. Рамки з трутневою вощиною ставляться в сім’ї з кінця травня до середини серпня.

Недоліком способу є низька його ефективність. За сезон за допомогою «біологічних пасток» можна видалити 36% популяції паразита, а в комбінації з кліщевловлювачами – до 50% (Шилов, 1980).

До зоотехнічних засобів боротьби з кліщем можна віднести також створення безрозплідних відводків, на яких після противарроатозних обробок, формують нові пасіки на відстані 5-7 км від інших пасік. Метод потребує значних затрат праці і не дає повного видужання бджолиних сімей від варроатозу, а тому не знайшов широкого застосування на практиці.

Використання речовин та препаратів природного походження, зокрема рослин з акарицидним ефектом.

Апробація рослин на предмет їх противарроатозних властивостей здійснюється з моменту появи кліща на медоносній бджолі. Нею займаються як дослідники, так і бджолярі-практики. Випробувано багато способів застосування рослин для боротьби з кліщем в бджолиних сім’ях, а саме: згодовування бджолам водних та спиртових витяжок з рослин разом з цукровим сиропом; обробка сімей водними рослинними витяжками шляхом внесення в між рамковий простір; окурювання бджіл димом після спалювання рослинної сировини в димарі. Рослини, що утримують ефірні масла, подрібнюються та кладуться на рамки в мішечках.

Визначені акарициді властивості та підібрані оптимальні лікувальні дози ряду рослин, що утримують органічні кислоти (щавель городній, кисличник двостовпчиковий, ревінь пальчастий, тощо) та ефірні масла (рута пахуча, маруна бальзамічна, богульник болотний тощо). Встановлено, що найбільш ефективними із малотоксичних для бджіл концентрацій рослин, що утримують органічні кислоти, є 5% концентрація (по сухій речовині), а з рослин, що утримують ефірні масла, 5-10% концентрація. При згодовуванні витяжок з зазначених вище рослин в оптимальних концентраціях разом з цукровим сиропом вдалось знизити закліщеність бджолиних сімей в 1,6 - 3,3 рази залежно від виду рослин (ННЦ «Інститут бджільництва ім. П. І. Прокоповича» Т.М. Єфіменко, Г.М. Приймак, В.О. Паливода та ін.., дані готуються до друку).

Визначені акарициді властивості та підібрані оптимальні лікувальні дози витяжок з чабрецю, собачої кропиви, полину гіркого, перцю красного гіркого. Окрім того, визначена лікувальна доза перцю красного гіркого в поєднанні з 10%-ною спиртовою витяжкою з прополісу. Чебрець використовували свіжим в подрібненому стані, розкладаючи на верхні планки рамок (100 г на сім’ю). З полину, собачої кропиви та перцю готували відвари (500 г рослинної сировини на 10л окропу), які згодовували з 50%-ним цукровим сиропом. Ступінь враження бджіл кліщем знизилась: при лікуванні бджіл чебрецем на 63,9%; при згодовуванні сиропу с відваром собачої кропиви (120 мл/л) — на 63,4%; полину (100 мл/л) — на 86,4%, перцю (120 мл/л) — 83% в дозі не менше 6 л на сім’ю. Відвар перцю (120 мл/л сиропу) разом з спиртовим розчином прополісу (20 мл/л в 10% концентрації) дозволив знизити заклещеність бджіл на 91,1%, тобто витяжка з прополісу підсилювала акарицний ефект відвару з перцю гіркого (Воронежський держагроуніверситет. В. И. Винокуров, 2012).

В вітчизняній та зарубіжній літературі достатньо даних про противарроатозну ефективність інших рослин і це може бути окремим літературним оглядом.

Хімічні методи боротьби з кліщем варроа. Для зниження чисельності кліща варроа найчастіше використовують хімічні акарициди. Такий метод боротьби з кліщем є надійним, так як дає досить високий ефект (85-99%), зручним та не потребує значних затрат часу і праці. До недоліків методу відноситься не тільки токсичність хімічних акарицидів для кліща, але і токсичність для бджіл та споживачів бджоло продуктів. Окрім того, кліщі мають здатність набувати стійкість до хімічних акарицидів. Саме останнє диктує дослідникам необхідність розширення їх арсеналу та зваженого поєднання з екологічно-безпечними методами контролю чисельності кліща варроа.

Сьогодні найбільш широко в Україні використовують хімічні акарициди, діючими речовинами яких є:

 • - -флуметрін (варостоп, байварол та ін..);
 • - флувалінат (варотом, апифит, апістан, апісан, фумісан та ін.);
 • - амітраз 12,5% концентрат емульсії (біпін, тактик, тактамід, варроацид, біпін-Т, варроадез, та ін.);
 • - бромпропілат (фольбекс, акарасан, полісан та ін.);
 • - органичні карбонові кислоти (щавелева, мурашина, молочна та ін.) та препарати на їх основі (оксалвар, варасид та ін.);
 • - фенотізін (фенотіазін, варросан, варрофен та ін.);
 • - кумафос (перицин, апіпротект, варрооль та ін.);
 • - акринатрин (габон PF 90 та ін.).

На ринку ветеринарних препаратів для галузі бджільництва в Україні найбільш широко представлені препарати Державного виробничого підприємства СКІФ, ТОВ «НДП «Ветеринарна медицина»» м. Харків (Україна), Бравафарма (Київська область, м. Бровари, Україна), ЗАО «Агробіопрому» (Росія), Евротом ДОО (Сербія), ТОВ «Прімавет-Софія» (Болгарія), фірма Баєр (Німеччина), тощо.

Необхідно зазначити, що більшість зазначених препаратів є аналогами, тобто такими, що мають в своєму складі одну і ту ж діючу речовину в однаковій дозі. Деякі виробники взагалі не вказують діючу речовину в препараті, або її кількість. Якщо в препарат входить хімічний акарицид разом з ефірними маслами, акцент робиться на ефірні масла та їх ефект, і зовсім не називається хімічний акарицид та його доза.

Радимо купувати акарициди, де чітко в інструкції прописано назву діючої речовини та її кількість. Бджоляр має знати, коли і чим він обробляв свою пасіку, яка діюча речовина входила до складу препарату і в якій кількості. Це дозволить чергувати препарати з різними діючими речовинами, що уповільнить набуття кліщем до них стійкості. Як правило, хімічні акарициди ефективні по відношенню до кліща, що знаходиться на імаго бджіл, і не діє на кліща, що паразитує на передімагінальних стадіях розвитку бджоли, що знаходяться в закритому розплоді. Отже, необхідно чітко притримуватись інструкцій по використанню хімічних акарицидів, а саме кратність обробок, термін, тривалість. Не радимо залишати в сім’ях пластинки більше терміну, що рекомендується, а тим паче використовувати їх протягом декількох сезонів.

Ви зможете оптимізувати використання на своїх пасіках хімічних акарицидів та зведете до мінімуму їх попадання в мед лише в тому випадку, якщо будете слідкувати за процентом закліщеності сімей на своїх пасіках протягом сезону. Ви зведете до мінімуму втрати бджіл, якщо будете знімати кліща не з зимової генерації бджіл, а з тієї, яка їй передує, а це період максимального накопичення кліща в сім’ях (з середини липня до початку серпня). Якщо в цей час у вас є взяток, бажано це зробити одним з екологічно-безпечних способів, а саме — використанням рослинних акарицидів чи ефірних олій. Якщо процент закліщеності в цей час більше 2% доцільно використати органічні кислоти (щавелеву чи мурашину за прописами). Нажаль часто, знявши кліща з покоління бджіл, що йде в зиму (кінець серпня), бджолярі вже запізнюються з обробкою і втрачають бджіл.

Отже, кожен бджоляр має для себе визначити тактику оздоровлення та лікування бджіл від варроатозу. Це буде залежати, як уже вказано вище, від проценту закліщеності бджолиних сімей на вашій пасіці на початку липня і від наявності взятку в місцевості розташування вашої пасіки в другій половині літа. Якщо після відкачки липи, ви не кочуєте і не відбираєте у бджіл мед, ви можете відразу поставити в сім’ї хімічні акарицидні смужки на термін, вказаний в інструкції, але не менше ніж на 24 дні.

Якщо ви плануєте відкачку меду в другій половині літа, ви можете при низькому проценту закліщеності бджолиних сімей (1-2%) обмежитись в липні застосуванням рослинних акарицидів чи ефірних олій і поставити акарицидні смужки тільки після відкачки меду.

Якщо у вас в липні все ж високий процент закліщеності бджолиних сімей (2% і більше), ви маєте поставити в них акарицидні смужки, але мед, відкачаний в другій половині літа, використовувати в їжу і продавати не раніше ніж через 1-2 місяці.

Восени в усіх випадках має бути проведена обробка одним із хімічних акарицидів чи органічними кислотами.

Необхідно зазначити, що флуметрін і флувалінат накопичуються в основному в воскові, а амітраз ― в медові, саме через це амітраз використовувати необхідно восени після відкачки меду.

Перелік посилань

 • - Пилецкая И.В. Размножение, развитие и особенности экологии клеща Varroa jacobsoni в семье медоносных пчел: дисс. на соискание степ. канд. биол. наук: 03.00.08 / Пилецкая И.В; Институт зоологии им. Шмальгаузена НАН Украины. - К.,- 1987.- 190 с.
 • - И. А. Акимов, и др., 1993
 • - Попов Е. Т. Как распространялся варроатоз / Попов Е.Т. // Пчеловодство.- 1991.- №1.- c 10-12.
 • - Сальченко В.Л. Клещ- опасный паразит пчел /Сальченко В.Л.// Ветеринария.- 1965.- № 3 .- с 38.
 • - Сальченко В.Л.Варроатоз пчел на Дальнем Востоке /Сальченко В.Л. // Пчеловодстово.- № 9.- 1971 с 24-26.
 • - Сальченко В.Л. Биология возбудителя варроатоза клеща Вароа якобсони и изыскание средств борьбы с ним / Сальченко В.Л. // Варроатоз пчел.- М.- Наука.-1977.- с 16- 18.
 • - Садов А.В. Анатомия самок клеща варроа /Садов А.В.// Пчеловодство.- 1978.- №7.- с 24-25.
 • - Садов А.В. Влияние клеща Varroa jacobsoni на биохимические показатели пчел /Садов А.В.// Ветеринария.- 1978.- №9.- с 66-68.
 • - Садов А.В Жизнедеятельность клеща Varroa jacobsoni в различных условиях / Садов А.В // Пчеловодство.- 1980.- №1.- с 17-18.
 • - Поправко С.А. Противоварроатозные мероприятия и фазы развития клеща /Поправко С.А.// Пчеловодство- 1979- № 5.- с. 16- 19
 • - Ланге А.Б. Клещ варроа и разработка средств борьбы с ним /Ланге А.Б. Нацкий К.В. Таций В.М.//Пчеловодство,- 1976,-№3.- с. 16- 20.
 • - Гурьев А.Ф. Фазы развития клеща и жизнедеятельность пчел /Гурьев А.Ф., Столбов Н.М., Васьков Н.А. // Пчеловодство.- 1984.- №12 с. 16-17.
Разом ми підтримуємо бджільництво!

Переваги корму для бджіл від Ситий Вулик

Переваги корму для бджіл від Ситий Вулик:

 • 1. 100% інвертований продукт (в складі глюкоза, фруктоза, природні дисахариди).
 • 2. Не призводить до появи слідів продукту в меді, пилку, прополісі. Дозволяє отримувати бджолину продукцію вищої якості.
 • 3. Легко засвоюється бджолою, не шкодить травному тракту комахи, що в свою чергу знижує ризик захворювань бджоли.
 • 4. Ph фактор 4,5-4,6, що близько до Ph фактору меду.
 • 5. Не містить оксиметил фурфурол (ОМФ утворюється при приготуванні інвертованого цукрового сиропу, і може негативно позначатися на якості меду).
 • 6. Готовий до вживання.
 • 7. Не кристалізується.
 • 8. Не твердне під час зберігання і годівлі бджіл.
 • 9. Зручна упаковка.
 • 10. Умови зберігання від -15°С до+ 40°С.
Разом ми підтримуємо бджільництво!

ВИСТАВКА

"БДЖІЛЬНИЦТВО-2017"

11-14 травня 2017 р. ННЦ "Інститут бджільництва імені П.І. Прокоповича" організував і провів виставку-ярмарок "БДЖІЛЬНИЦТВО-2017".

В рамках проведення виставки-ярмарку 11 травня було організовано роботу круглого столу з міжнародною участю на тему "РОЗВИТОК БДЖІЛЬНИЦТВА УКРАЇНИ НА ІНОВАЦІЙНІЙ ОСНОВІ".

Наша компанія виступила у рамках круглого столу з доповіддю на тему європейської підгодівлі для бджіл, і в чому її ефективність для поліпшення здоров'я родин бджіл і збільшення кількості зібраного меду.

Також ми представили революційний продукт в бджільництві APINOSEM, добавку для бджіл на основі трав, для попередження і лікування нозематозу.

Наша продукція викликала непідробний інтерес у досвідчених бджолярів, так як аналогів на ринку України немає, і 100% інвертований корм, в порівнянні з цукровим сиропом, має незаперечні переваги.

Ми раді встановленню довірчого контакту з бджолярами України, і плануємо брати участь в подібній виставці в серпні.

Разом ми підтримуємо бджільництво!

ВИСТАВКА

Форум Фермерських Технологій - 2017

Компанія "Біротікс-Ком" ТОВ взяла участь у виставці "Форум Фермерських Технологій", яка проходила з 21 по 23 лютого 2017 року місті Київ.

Ми представили продукцію для підгодівлі бджіл, у вигляді Канді і сиропів, а також революційний продукт в бджільництві APINOSEM - Добавка для бджіл на основі трав, для попередження і лікування нозематозу. Даний продукт брав участь і був тестований в численних наукових виставках, і винахід було премійовано медалями та золотими дипломами міжнародних організацій.

Для запобігання загибелі бджіл, а також ефективного лікування виниклого захворювання, ми пропонуємо Добавку для запобігання і лікування нозематозу, під торговою назвою APINOSEM, 100% натуральний продукт, який розроблений вченими спеціально для здоров'я ваших бджіл, а також підживлення для бджіл, яку можна використовувати як в теплу, так і в холодну пору року.

Разом ми підтримуємо бджільництво!

APINOSEM

Революційний продукт в бджільництві!

Протягом декількох років компанія Cirast-Dulcofruct, спеціалізований виробник корму і добавок для бджіл, співпрацює з Університетом Сільськогосподарських Наук і Ветеринарної Медицини «Король Румунії Міхай I» з Тімішоари, Румунія.

У 2013 році Університет винайшов продукт, який бджолярі очікували з нетерпінням - «Добавка для бджіл на основі трав, для попередження і лікування Нозематозу». Даний продукт брав участь і був тестований у численних наукових виставках, і винахід було премійовано медалями та золотими дипломами міжнародних організацій.

Починаючи з березня 2017 року, компанія Cirast-Dulcofruct почне ексклюзивне виробництво Добавки для попередження і лікування Нозематозу у бджіл, на своїй фабриці, згідно з підписаним контрактом і ліцензії №8251 / 29.11.2016.

Нозематоз - небезпечне захворювання бджіл, вражає кишечник комах, через це вони навесні, коли настає час збирати пилок, стають млявими і гинуть. Також гинуть матки, що веде до зменшення розплоду і поступового вимирання сімейства бджіл.


Для запобігання загибелі бджіл, а також ефективного лікування виниклого захворювання, ми пропонуємо Добавку для попередження і лікування Нозематозу, під торговою назвою APINOSEM, 100% натуральний продукт, розроблений вченими спеціально для здоров'я ваших бджіл.

Разом ми підтримуємо бджільництво!